. Mandaly,kurzy on line,hrátky s mandalami,mandaly zdarma

Mandaly, mandalky, tvoření

Aktuálně
Mandaly
Kontakt
O barvách
Jak pracovat s mandalami
Energetické podložky
Kurzy
Galerie
Různé tvoření
Další
Tělové svíce ISIS
Masáže ISIS
Zpět
Počítadlo návštěvnosti
TOPlist
Počítadlo návštěvnosti
TOPlist

O mandalách

mandala

V poslední době se o mandalách mluví opravdu hodně. Na internetu je celá řada odkazů. Vynořilo se i dost literatury. Já mohu doporučit knihu Vytváření mandaly od Susanne F. Fincher. Je v ní popsáno celkem obsažně vše, co se týká rozboru mandal a nechybí ani podrobný výklad barev. Avšak pro ty, kteří si chtějí s mandalami jen pohrávat, je zbytečné podrobně ji studovat.

Myslím, že od časů našeho dětství, kdy jsme si začali pohrávat s kružítkem a různě ho posunovat po kružnici, jsme se s nimi setkali všichni. Nikoho z nás ale tehdy nenapadlo, že vlastně vytváří mandaly. Mnohým učarovalo jejich vybarvování, někdo je rád konstruuje. Jisté je, že koho mandaly "zachytí drápkem", zůstane u nich napořád.
Když se při procházce budete rozhlížet kolem sebe, budete překvapeni, kolik mandal uvidíte. Těch vytvořených přírodou i těch, které vytvořila ruka člověka. Stejně dopadnete, budete-li se zajímat o historii mandal. Abatyše a léčitelka Hildegarda z Bringenu je vetkávala do svých gobelínů, jednu pro štěstí si prý vytvořil i Giordano Bruno. V indiánských lapačích snů k nám přicházejí ochranné mandaly. Tibetští mnichové s nesmírnou trpělivostí vytvářejí obrovské mandaly na podlahy klášterů, aby je po dokončení smetly, protože svůj význam už splnily. Půdorysy zikkuratů a buddhistických svatyní mívají tvar mandal nebo mandal ve čtverci.
Mandaly tedy nejsou žádnou novinkou, jen se opět ukazuje, že "objevujeme" to, co už tady bylo. Jen jsme na ně ve shonu všednodenního života poněkud zapomněli. Tak tedy jen ve zkratce pár informací o mandalách.
Mívají kruhovitý tvar nebo tvar kruhu ve čtverci. Zpravidla bývají symetrické, ale není to podmínkou. Vytvářet se mohou z různých materiálů.Nejvyhledávanější jsou mandaly z papíru. Jelikož má mandala sloužit k meditaci, každý si vybere materiál, který mu bude blízký. Zručnější a trpělivější jedinci se mohou pokusit mandalu rozkreslit a vyšít nebo vyrobit z keramiky. Konec konců ručně háčkovaná kruhová dečka je také krásná ukázka mandaly. Jedno je ale společné pro všechny práce. Při vytváření mandaly bychom se měli soustředit pouze na její vytváření. Umožní nám to ponořit se do sebe sama, odpoutat se od problémů nebo některé z nich pochopit a zpracovat je v sobě.