Mandaly, mandalky, tvoření

Aktuálně
Mandaly
Kontakt
O barvách
Jak pracovat s mandalami
Energetické podložky
Kurzy
Galerie
Různé tvoření
Další
Tělové svíce ISIS
Masáže ISIS
Zpět
Počítadlo návštěvnosti TOPlist


Pro tvořivé a nejen pro ně doporučuji


Různé druhy kurzů, od fotografování, přes malbu, šití i práci s fimo hmotou, trénink paměti a další.
První tři lekce zdarma

2ban-468x60.gif


Na této stránce budou postupně přibývat moje nové články, články těch, kteří s mandalami pracují a odkazy na další zajímavosti.Mandaly pomáhají


Zhruba před 2 lety jsem si se seniorkami v českolipské Vesně povídala o mandalách a pár jsem jich tam nechala. Paní Barkmanová, která je dobrou duší tohoto spolku všechny moje e-meily přeposílá dál. Mandaly mají nalepené na zdi ( jsou vidět na jedné z fotografií), dělají je jako podšálky a na akcích prodávají aby získaly do fondu nějaké finance. Byla jsem velice ráda, když jsem od p. Barkmanové dostala tip na pana Mirka, který se s mandalami u ní seznámil a po mrtvici s nimi začal pracovat. Na povídání o svících jsem si s ním nejdříve povídala o mandalách . Byla jsem překvapená, jak po mrtvici zvládá detaily. Přestože nikdy dříve nekreslil, nyní vybarvuje nejen mandaly, ale i omalovánky, které dostal. Přikládám přepis rozhovoru. Pan Mirek Nikdy dříve jsem nekreslil. Mandaly jsem viděl poprvé před časem až tady a občas jsem si nějakou vybarvil. Plně kreslit jsem začal až po mrtvici. Začalo to pastelkami, teď kreslím gelovými fixami. Líbily by se mi i třpytivé gelové fixy. Moc mě to baví, uklidňuje mě to. Kreslím každý den i když s přestávkami. Nějakou práci dopoledne odložím a pokračuji odpoledne. Jeden obrázek mi trvá 8-10 hodin. Podle velikosti a množství detailů. Díky kreslení jsem klidnější než dřív. O barvách přemýšlím, snažím se je kombinovat. Jsem moc ráda, že se pan Milan oklikou přes mé mandaly dostal k vybarvování. Opět se potvrdilo, že jsou výborným pomocníkem.

Mandaly jsou pro každého aneb nebojte se mandal


K mému překvapení poměrně často se setkávám při svém povídání o mandalách s názorem , že „MANDALY NEJSOU PRO MĚ“. Dotyčná (ý) prostě neumí malovat. Proto nemůže s mandalami pracovat. Je to, podle mého názoru dost rozšířený, ale nepravdivý názor. To, že jste neměli ve škole z kreslení jedničku ještě neznamená, že nemůžete s mandalami pracovat. Naopak. Vzpomeňte si, jak občas bezmyšlenkovitě čmáráte tužkou po papíru různé tvary. Využijte toho, že se dokážete uvolnit a pokud máte chuť, nepřemýšlejte a pusťte se do práce. Uvidíte, že i když jste se možná do této doby domnívali, že mandaly nejsou pro vás, začnou vás bavit.Podle své zručnosti, časových možností i nálady, si jistě vybere každý.

Pokusím se rozdělit mandaly podle toho, jak s nimi pracujeme.


Vybarvování mandal

použít můžeme mandaly již hotové, stažené z internetu nebo okopírované z knih. Na trhu je jich celá řada.
-

Vytvoření konstrukce vlastní mandaly

je už trochu složitější i časově náročnější. Odměnou nám může být originální, jedineční mandala, kterou si pak můžeme vybarvit nebo dál konstrukčně dotvářet
-

Hrátky s mandalami

– mandaly můžeme také různě stříhat, opět slepovat 1 i více mandal. Návod najdete v lekcích kurzů pro radost. (Odkaz výše na videokurzy).Vzniknou tak zajímavé mandaly. Ze dvou mandal tak může vzniknout nepřeberné množství variant. Podívat se můžete na některé na těchto stránkách v sekci Galerie.Vytvářeli je děti ze základní školy.

Vytvořit můžete i mandalu z volné ruky

Namalujte si kruh a do něj vkreslíte podle své momentální nálady tvary, vzory nebo barvy.
-

Vytvářet můžete i v prostoru

– skládáním kamínků, listů, přírodnin a podobně. A pokud už se vám nechce tvořit, rozhlédněte se kolem. Vyjděte si do přírody, spojíte tak několik příjemných záležitostí dohromady. Můžete meditovat i relaxovat zároveň. Pokud se dobře rozhlédnete, uvidíte, kolik mandal dokáže za nás vytvořit příroda. Uvidíte a dokonce i uslyšíte možná i to, co jsme již přestali vnímat. Mě se to povedlo, když jsem odhodila telefon, MP3 i hodinky.
Jarča


Čím a jak na mandaly?


Dnes bych se ráda zaměřila na to, čím a jak začít mandaly vybarvovat. Pokud jste se vrhli na tvoření, jistě jste si pořídili nůžky, lepidlo případně další výtvarné potřeby. Každému při vybarvování vyhovují jiné pomůcky. Někomu se líbí práce fixou, pro svou sytou barevnost. Jiný bude upřednostňovat práci vodovými barvami, další pastelku. Jak se orientovat v nabídce pastelek na trhu a jaké je dobré si koupit, aby práce nebyla ztrátou času? Orientovat se v nabídce není v dnešní době dovozu nijak jednoduché. Mnohdy si koupíme krásně vypadající pastelky v nádherném obalu a výsledek není takový, jaký bychom čekali. Poradit někdy neumějí ani prodavačky. Od pastelek požadujeme stálost barvy na světle, měkkou tuhu a odpovídající barvu.
Podařilo se mi sehnat několik informací od výrobce. Já stále upřednostňuji výrobky domácí výroby firmy Koh- i – noor. Mají širokou škálu pastelek podle použití a ceny.
Také je lepší kupovat pastelky v papírnictví nebo výtvarných potřebách. Postačí vám zcela jedny pastelky a nemusí být ani velké balení. Pastelky totiž mají tu výhodu, že se dají míchat a překrývat a z malého množství pastelek tak můžete získat velké množství barev.
Na stránkách v záložce o barvách můžete takoví míchání vidět.
Oslovila jsem tedy výrobce s prosbou o informace.
Podle výrobce * označuje konkrétní provedení a počet pastelek v soupravě
Pastelky silné – šestihranné nebo trojhranné- čísla začínají 315, 316, 217, 337 jsou všechno velmi kvalitní pastelky silnou barevností, sytostí a měkkostí hrotu. Jsou výborně barevné, ale protože jsou silnější, neokrouháte je do špičky na malé plochy. Doporučuji na vybarvování větších ploch. Také je třeba počítat s tím, že i držení může být zpočátku nezvyklé a vybarvování malých ploch obtížné. Může na nich být nápis Jumbo
Pastelky slabé - šestihranné nebo trojboké o velikosti cca 7 mm
372* akvarelové umělecké - roztíratelné vodou
38** umělecké pastelky
Všechno velmi kvalitní pastelky silnou barevností, sytostí a měkkostí hrotu, garantované další parametry jako barevnice, světlostálost a podobně
Progresso - výborné pastelky v plastovém obale č. 8755
365* kvalitní pastelky s garantovanou barevnicí s výbornou stopou
35* školní pastelky - dobré pastelky s garantovanou barevnicí a dostatečnou stopou
214* školní pastelky
nejlevnější pastelky, kde kvalita je úměrná ceně, různě barevné pastelky s poměrně tvrdým hrotem. Tato pastelky nedoporučuji, protože vzhledem k tvrdému hrotu nedosáhnete tmavých barev a i ostatní jsou bledé.
Já používám Progresso 8755, Aquarell 12ks a Omega Jumbo 18k číslo 337 a jsem s nimi spokojená.
Pokud se vám práce nepovede podle vašich představ, raději negumujte. Pastelky zcela vygumovat nejdou a může docházet k rozmazání. Někdy je možné světlou barvu překrýt tmavou nebo prostě domíchat jinou. Pamatujte si, žádná mandala není pokažená.
Jarča

Nabídka dalších služeb


Dále nabízím různé druhy masáží. Více na :
Masážní studio ISIS

Ošetření tělovými svícemi,přednášky a semináře o jejich použití.Více na :
Tělové svíce ISIS